اسید کلریدریک

اسید کلریدریک (جوهر نمک) یکی از فرآورده های صنایع شیمیایی است. اسید کلریدریک ترکیبی از کلرید هیدروژن در آب است.این ماده به شدت خورنده است . اسید کلرید ریک به عنوان محصول جانبی تولید تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) مورد استفاده قرار میگیرد.اسید کلریدریک جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می باشد .

هیدروکلریک اسید (Hydrochloric acid) در دمای معمولی اتاق مایع بی رنگ، متمایل به زرد روشن، خورنده، غیر قابل اشتعال ، سنگین تر از هوا و دارای بوی تحریک کننده قوی می باشد . کلرید هیدروژن در مجاورت هوا به بخارات خورنده متراکم سفید تبدیل می شود .

کلرید هیدروژن در اثر سوختن خیلی از مواد پلاستیکی بوجود می آید. در مجاورت آب تبدیل به اسید کلریدریک می شود. کلرید هیدروژن و اسید کلریدریک هر دو خورنده هستند . کلرید هیدروژن موجب تحریک ، سوزش و خورندگی بافتهای در معرض تماس می شود .

تماس مختصر با مقادیر کم کلرید هیدروژن موجب تحریک و سوزش گلو می شود . تماس با مقادیر بالای کلرید هیدروژن باعث تند شدن تنفس ، تنگی برونش ، آبی رنگ شدن پوست، تجمع مایعات در ریه ها و حتی مرگ شود .

مواجهه با مقادیر خیلی بیشتر باعث ورم و گرفتگی گلو و خفگی می شود . بعضی افراد ممکن است واکنش التهابی در مقابل کلرید هیدروژن از خود نشان دهند . این علائم به نام سندرم التهابی راههای هوایی نامیده می شود (RADS) ، که یک نوع تنگی نفس به دلیل مواد محرک یا خورنده است .

متناسب با غلظت، کلرید هیدروژن می تواند موجب تحریک و سوزش جزئی تا سوختگی شدید چشمها و پوست شود. تماس دراز مدت یا مقادیر کم آن موجب ناراحتی های دستگاه تنفسی، تحریک و سوزش چشم و پوست و لکه شدن دندانها می گردد .

خوردن اسید کلریدریک باعث آسیب و خورندگی لب، دهان، گلوو معده می شود .

 

کاربرد اسید کلریدریک

اسید کلریدریک از مواد شیمیایی پایه ای است و به همین دلیل هم موارد استفاده بسیار وسیعی دارد. برخی از این کاربردها از این قرار است: قطعه شویی فولاد، ساخت ترکیبات آلی، تولید ترکیبات غیر آلی، کنترل pH و خنثی سازی، احیاء تبادلگرهای یونی، پرداخت چرم، تمیزکننده های خانگی و صنعت ساختمان .

در مصارف اسیدی کردن از جمله اسیدی کردن چاههای نفتی ، برداشتن رسوب بویلرها کاهش سنگ معدن ها ، تمیز کاری فلزات بکار می رود.بصورت محلول در آب ( حدود 10 % وزنی( در تهیه جوهر نمک )پتک کننده و از بین برنده جرم سرامیک و…( استفاده می شود.

 

ایمنی

موقع باز کردن شیشه های بعضی اسید های غلیظ مانند اسید کلرید ریک بخاراتی متصاعد می شود که تنفس آن خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می رساند و اگر قطرهای از یک اسید قوی بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق مینماید ودر چنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

 

خصوصیات

گاز اسید کلرید ریک ، بی رنگ با بوی تند گازی و با طمع اسیدی است و از هوا سنگین تر می باشد . این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بیرنگ را می نماید و در حالت مرطوب یا محلول ، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می آورد . این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود .

 

خصوصیات محصول

نام شیمیایی : اسید کلریدریک، Choloridric Acid.
اسامی مترادف با اسید کلریدریک : هیدروکلریک اسید، جوهر نمک ، کلریدریک اسید ، هیدروژن کلراید ، اسید هیدروکلریک، تیرک ، Hydrochloric acid .
گرید محصول : 1. اسید کلریدریکصنعتی. 2 . اسید کلریدریکآزمایشگاهی .
فرمول مولکولی : HCl
شکل ظاهری : مایع شفاف ، بی رنگ و با بوی تند .
دمای ذوب : - 35 ͦC
دمای جوش : 108 ͦC
اسیدیته : (PH) 1/1
حلالیت در آب : قابل حل است

 

کاربرد و موارد مصرف

اسید کلریدریک در ساخت بسیاری از مواد معدنی ، آلی و محصولات وابسته به آنها مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

آ . درصنایع شوینده ها و پاک کننده ها ، صنایع آبکاری وگالوانیزه ، ذوب آهن ، پترو شیمی واسید شویی چاههای نفت
ب . در ساخت کلر و کلرور ها
ج . در ساخت گلوکز از نشاسته ذرت
د . همچنین در پزشکی و به عنوان معرف در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هشدارهای حفاظتی :

تماس با چشم : غلظت بخارات، میست و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود . تماس با پوست : می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود .

بلعیدن و خوردن : میتواند سبب زخم های خورنده در دهان، گلو، مری و شکم می شود. علایم آن شامل سختی در قورت دادن ، عطش ، استفراغ و حالت تهوع، اسهال، صدمات شدید، اغما و مرگ است .

تنفس : محلول این ماده بسیار خورنده است و تاثیرات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد.

بخارات و میست این ماده می تواند سبب تحریکات شدید بینی، زخم گلو، انسداد، سرفه و سختی شود. در مدت مواجهه با این ماده زخم در بینی و گلو ایجاد می شود.