محصولات شیمی

 

اساس صنعت حفاری یک دکل حفاری است. در کشور ما چندین شرکت بزرگ حفاری وجود دارند. مهمترین این شرکت ها شرکت ملی حفاری ایران و شرکت حفاری شمال هستند.

شرکت ملی حفاری ایران دارای حدود 73 دستگاه حفاری هست که در اقصی نقاط کشور در حال حفاری چاه های نفت و گاز هستند.

از میان این 73 دکل ، 3 دستگاه بنام مورب ؛ شهید رجایی و شهید مدرس در دریا کار می کنند. دستگاه حفاری شهید رجایی از دستگاه های سوپر ریگ کشور هست. همچنین از میان دستگاه های خشکی شرکت ملی حفاری ایران دکل 60 بعنوان بزرگترین دستگاه این شرکت نام برده می شود که نام دیگر آن دستگاه پیروزی است.

معمولا کارفرماها جهت توسعه صنایع نفت و گاز خود مناقصاتی جهت حفاری مناطق نفتی خود انجام می دهند.

دکل های حفاری بعد از مشخص شدن ناحیه ای که باید حفاری کنند به آن نقطه جابجا یا به اصطلاح مووینگ می شوند.

هر دستگاه حفاری بین 70 تا 150 محموله دارد که گاهی تعداد این محموله ها کمتر یا بسیار بیشتر میشود.

هنگامی که دستگاه حفاری در یک نقطه میخواهد آغاز بکار کند ؛ این محموله ها از محل قدیم به محل جدید برده می شود. وظیفه جابجایی محموله ها بر عهده تریلی ها و بعضی از محموله های مهم دکل بر عهده ماشین های جابجایی فوق سنگین بنام جیم پل است . در قسمت زیر تصویر یکی از این نوع ماشین ها را ملاحظه می کنید.

 

 

 

جیم پل ها ماشین های بسیار قدیمی ، اما از قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند. تعداد زیادی از این ماشین ها توسط متخصصین کشورمان بازسازی شده اند.

بعنوان نمونه وظیفه جابجایی پمپ گل که از سنگین ترین وسایل یک دستگاه حفاری است به عهده جین پل ها است.

بعد از انتقال محموله ها به محل جدید و بالا آوردن دکل حفاری که به اصطلاح ریگ آپ گفته می شود کار بر روی دکل آغاز می شود.

بر روی یک دستگاه حفاری افراد زیادی کار میکنند که هر کدام وظیفه خاصی دارند . از جمله این افراد می توان رییس دستگاه ؛ رادیومن ؛ گلشناس ؛ حفار ؛ سرحفار ؛ کمپانی من ؛ پزشک ؛ دریک من  و ... را نام برد.

هر دستگاه حفاری دارای یک کمپ می باشد که به همراه دستگاه به محل جدید منتقل می شود .

فاصله کمپ تا دستگاه حفاری معمولا باید بیش از 5 کیلومتر باشد تا اگر حادثه ای پیش آمد افرادی که در کمپ در حال استراحت هستند در امان باشند.


معمولا در ایران بر روی یک دستگاه حفاری بیش از 10 کاروان وجود دارد که در مقابل دکل حفاری به ردیف شده اند. این کاروان ها عبارتند از کاروان رییس دستگاه , کاروان کمپانی من, کاروان برقکار و مکانیک(مشترک) ؛ کاروان پزشک , کاروان مهمان , کاروان پسماند ؛ سالن غذاخوری و ...

معمولا کاروان رییس دستگاه روبروی دکل حفاری قرار میگیرد و از پنجره کوچک آن میتوان بصورت مستقیم دکل را نظارت کرد.

کمپ حفاری نیز معمولا حداقل 10 کاروان دارد .

در هر دستگاه حفاری و کمپ آن معمولا 4 سالن غذاخوری وجود دارد و 2 سالن مخصوص کارگران و 2 سالن مخصوص کارمندان آن دستگاه است.

معمولا کسانی که بر روی دستگاه حفاری میخوابند صدای بسیار زیادی را با توجه به اینکه در مقابل دکل قرار دارند باید تحمل کنند.

البته در کنار دکل خوابیدن نیز دارای خطراتی نیز هست چون به محض حادثه شما نزدیک ترین کسی هستید که در آنجا هستید و باید هر چیزی را که دارید بگذارید و از محل حادثه دور شوید.

بعنوان نمونه در حادثه آتش سوزی دستگاه 95 فتح شرکت ملی حفاری ایران ؛ با توجه به شدت آتش سوزی کارکنان مجبور به ترک سریع محل حادثه شدند و تمامی وسایل شخصی آنان در کاروان های مربوطه جاماند و آتش آنها را نابود کرد.

مطلب گفته شده خلاصه ای کوتاه از یک دستگاه حفاری بود  و البته یک دستگاه حفاری دارای گفتنی های بسیار بیشتر از این هست.

حفاری

حفر زمین جهت رسیدن به‌هدف مورد نظر را حفاری گویند. حفاری می‌تواند جهت رسیدن به منطقه نفت، آب، گاز و غیره انجام گیرد. عملیات‌های حفاری با سرعت بسیار زیادی انجام می‌گیرند، زیرا استفاده از دکل حفاری به‌مدت طولانی از نظر اقتصادی بسیار پرهزینه می‌باشد. عملیات حفاری بسیار خطرناک می‌باشد و همواره از باتجربه‌ترین افراد جهت انجام این کار استفاده می‌شود.
تعیین محل حفاری در صنعت نفت کاریست که مهندسین زمین‌شناس انجام می‌دهند و پس از آن با هماهنگی با مهندسین مخزن و تعیین محل دقیق وجود نفت عملیات حفاری آغاز می‌گردد.
 
گل حفاری
در حفاری چاههای نفتی، از سیالی با عنوان گل حفاری استفاده میشود. از وظایف مهم و اصلی گل حفاری می توان به روانکاری رشته حفاری، خنک کردن مته، انتقال خرده سنگها به سطح، تمیز کاری چاه و وارد کردن فشار کافی به دیواره به منظور ممانعت از ورود سیالات سازند به درون چاه، اشاره نمود. مشکلات ناشی از ناپایداری لایه های شیلی در هنگام حفاری این سازندها در چاههای نفت و گاز باعث تنگی چاه، گیرکردن لوله ها، تمیزکاری ضعیف چاه و کلیه مشکلاتی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر افزایش هزینه های حفاری موثر است، میگردد. بدین منظور فرمولاسیون سیال مناسب برای حفاری لایه های شیلی که بتواند مشکلات ناپایداری شیل را به حداقل رسانده و برای محیط زیست کمترین آسیب را ایجاد نماید، امری ضروری تلقی میگردد. مکانیزم ناپایداری شیلها در هنگام استفاده از سیالات پایه آبی بدین صورت است که آب خارج شده از ساختار گل موجب هیدراته شدن شیلها و افزایش فشار منفذی شود که در نتیجه تورم و تخریب شیل ها را در پی دارد. هدف این تحقیق نیز طراحی گل پایه آبی با استفاده از افزاینده های آمینی است که با کمک آن بتوان بر مشکلات مذکور غلبه کرد. از اینرو در آزمایشگاه نمونههای گل آمینی طراحی شدند و تستهای فیلتراسیون و بازدارندگی روی آنها صورت گرفت. نتایج نشان از کاهش میزان نفوذ سیال حفاری به درون شیل و همچنین اثر بالای بازدارندگی آمین مورد استفاده است.

در مهندسی ژئوتکنیک،گل حفاری به مخلوطی از آب و رس اطلاق می‌گردد، که برای حمل مواد حفر شده در سیستم‌های حفاری، به سطح زمین از آن استفاده می‌شود. گل حفاری غیر از بالا آوردن تراشه‌های زمین کاربردهای دیگری نیز در ته چاه انجام می‌دهد، که عبارتند از خنک کردن و روان کردن مته. علت اینکه بجای آب از گل حفاری استفاده می‌شود این است که خرده سنگ‌های حفاری شده، دارای وزن مخصوص زیادی هستند و با اینکه گل بعلت سرعت زیاد آن‌ها را با خود بالا می‌آورد، ولی باید گرانروی گل بحدی باشد، که بتواند خرده سنگ‌ها را با سهولت و به سرعت، از چاه خارج نماید.


گلی که بدین ترتیب خرده سنگها را از چاه بیرون می‌کشد و بدرون صافی مخصوصی که شبیه غربال است هدایت می‌شود در آنجا خود گل از صافی عبور کرده اما خرده سنگها روی صافی باقی می‌مانند و گل پس از عبور از صافی در مخزنی جمع‌آوری و از آنجا مجدداً بداخل رشته حفاری تلمبه می‌شود. بدین ترتیب جریان دائمی گل از درون کاسه گردان به داخل رشته حفاری و سرمته و از آنجا به فضای بین رشته حفاری و چاه و تا صافی مخزن ادامه پیدا می‌کند.


گل حفاری باعث می‌شود ستون گل حفاری به دیوار چاه فشار آورد و مانع ریزش آن شود. به علاوه بدنه چاه را اندود کرده و منافذ آن را می‌گیرد و دیگر آنکه در مواقعی که مته در اعماق زیاد به لایه گاز یا نفت (در حفاری‌های نفت و گاز) می‌رسد ستون گل مانع می‌شود که گاز یا نفت از منافذ لایه مذکور که ممکن است فشار زیاد هم داشته باشد بروی چاه راه یابد. به همین جهت غلظت و وزن گل حفاری باید بیش از وزن آب و بحدی باشد که بتواند فشار لایه متخلخل مذکور را خنثی کند.


نقش گل حفاری
امروزه سیال حفاری باید بتواند حداقل ده نیاز را برآورده سازد تا بتوان از آن به عنوان یک سیال خوب نام برد ;
1) تمیز کردن حفره چاه و انتقال کنده‌ها به سطح زمین .
2) خنک کردن مته و لوله‌های حفاری .
3) روان کردن مته و لوله‌های حفاری .
4) اندود کردن دیواره و جلوگیری ازریزش آن به درون چاه و جلوگیری از پیشروی فیلتره گل حفاری و وارد شدن اسیب به مخزن ناشی از آن
5) کنترل فشارهای زیر زمینی .
6) شناور نگه داشتن کنده‌های حفاری و مواد وزن افزای سیال به هنگام خاموشی پمپ‌ها برای جلوگیری از رسوب آن‌ها که می‌تواند منجر به گیر کردن رشته حفاری و نهایتاً مانده‌گذاری و یا از دست دادن چاه گردد.
7) ترخیص شن و کنده‌های حفاری روی الک لرزان در حداقل زمان ممکن با کمترین میزان هرزرفت
8) تحمل بخشی از وزن لوله‌ها با توجه به خاصیت شناوری
9) کاهش دادن ضایعات وارد بر سازندهای مجاور و ارائهٔ حداکثر اطلاعات پیرامون آن‌ها .
10) انتقال توان هایدرولیک پمپ‌ها به مته با مکانیزم برخورد جت ( jet impact )
وظیفهٔ اصلی گل حفاری
مهمترین وظیفه گل حفاری حمل خرده‌های حفاری به سطح چاه می‌باشدویکی از وظایف اصلی دیگر گل حفاری ایجاد شناوری برای وسایل و تجهیزات درون چاه می‌باشد؛ بدین صورت که با شناور شدن اجزا از وزن آن‌ها کاسته شده و در نتیجه از فشار وارد بر رشته‌های حفاری به‌مقدار زیاد کم می‌شود. همچنین دومین وظیفهٔ مهم گل ایجاد فشار هیدروستاتیک جهت جلوگیری از فوران چاه می‌باشد


حفاری انحرافی
حفاری انحرافی به‌نوع خاصی از حفاری گفته می‌شود که قسمت بالایی مخزن در سطح زمین به‌دلیل خانه‌سازی یا صعب‌العبور بودن قابل دسترسی نبوده، در نتیجه حفاری از محل‌های مجاور آغاز می‌شود و پس از مقدار مشخصی از حفاری با استفاده از یک برش درون لولهٔ جداری حفاری به‌صورت انحرافی و به صورت زاویه‌سازی تدریجی آغاز می‌شود و تا نقطهٔ مورد نظر ادامه می‌یابد. حفاری انحرافی در کوهستان‌ها و دریاها و مناطق شهری بسیار مناسب می‌باشد. قابل توضیح است که حفارهای ایرانی به عنوان پیشگامان حفاری انحرافی در جهان شناخته می‌شوند.

 

کود کامل N.P.K

این کود به شکل گرانول و محتوی 15 درصد ( N ) 8 درصد فسفر ( P2O5 ) 15 درصد پتاسیم ( K2O ) و یک درصد روی کل می باشد.

نحوه مصرف :

این کود برای تمام محصولات کشاورزی و باغی مناسب بوده، منتها لازم است قبل از کشت با استفاده از عمیق کار و یا شخم زیر خاک گردد. به عبارت دیگر مصرف این کود نه تنها به صورت عمقی قبل از کشت و در درختان میوه به صورت چالکود توصیه می گردد و به طور کلی مصرف این کود در مزارع فقط برای قبل از کاشت و در باغها به صورت چالکود می باشد.


توجه:

1 . این کود در مزارع قبل از کاشت با عمیق کار و یا حداقل با شخم زیر خاک گردد.
2 . این کود در باغ ها در فاصله مطلوب از تنه درختان به صورت چالکود در عمق خاک مصرف گردد.

 

کود شیمیایی ماکرو یکی از انواع ده ها گونه ی کودهای شیمیایی است که مصرف آن در ایران از سال 1387 شروع شده و از آنجا که توانسته است قابلیت های مطلوبی را از خود نشان دهد و تاثیرگذاری مطلوبی برای استفاده کنندگان داشته باشد ، مصرف آن بسرعت در میان کشاورزان عزیز برخی از مناطق کشور عمومیت پیدا کرد . دلیل آن هم روشن است . این کود بسیاری از عناصر مورد نیاز خاک های کشور عزیزمان ایران را بصورت یکجا و در یک محصول مشخّص که همان ))کود شیمیایی ماکرو(( نام دارد تامین نموده و اندکی از زحمات کشاورزان عزیز را در خصوص جمع آوری ریزمغذّی های مورد نیاز خاک آسان کرده است. کود شیمیایی ماکرو ، تشکیل شده است از ترکیب عناصر متفاوتی از ؛ ازت ، پتاسیم ، روی ، فسفر ، آهن ، منیزیم و دیگر عناصر مورد نیاز خاک که بسته به نوع نیاز بخش کشاورزی در مناطق مختلف کشور و با فرمول های متفاوتی که درصدهای مختلف از عناصر نامبرده را دارا می باشد، برای هرچه پربارتر کردن فعالیت های کشاورزان عزیز قابل عرضه میباشد. با یک بار مصرف این کود عناصر اصلی و ماکروی مورد نیاز گیاه با نسبتهای مناسب به همراه عنصر مهم روی و دیگر عناصر تکمیلی در اختیار گیاه قرار گرفته و از مصرف چند باره کودهای تک عنصری حاوی هر یک از عناصر ماکرو جلوگیری می شود .

در نتیجه درهزینه های مربوط به عملیات زراعی که بخشی از آن مربوط است به حمل ونقل کود و ماشین آلات و هزینه های کارگری و . . . . صرفه جویی چشمگیری برای کشاورز بعمل خواهد آمد. همچنین با توجه به آنکه درمصرف کودهای تک عنصری رعایت نسبت صحیح بین آنها بسیار مشکل است و عمدتا رعایت نمی گردد و اغلب کودهای حاوی فسفر بیش از نیاز گیاه و کودهای حاوی پتاسیم بسیار کمتر از میزان مورد نیاز گیاه در فرایند کشت مورد استفاده قرار میگیرد ، مصرف کود ماکرو کامل که در آن نسبت صحیح مابین عناصر اصلی مورد نیاز گیاه رعایت شده است به تامین متعادل نیازهای غذایی گیاه کمک شایان می نماید . این کود برای تمامی زمین های زراعی و باغات مناسب میباشد و بهترین روش مصرف آن اختلاط با کودهای حیوانی و آلی می باشد.

برخی مواد مورد استفاده در ساخت گل که در شرکت کلان حفار عرشیا تولید می شود :

 

1-نشاسته پری ژلاتینه

 

نشاسته پری ژلاتینه  یک نوع نشاسته اصلاح شده می باشد که می تواند در آب سرد حل شده در حالی که نشاسته خام این قابلیت را ندارد. همچنین این نوع نشاسته قدرت جذب آب و تورم بیشتری نسبت به نشاسته خام دارد و به عنوان کاهش دهنده مصرف آب ، کم کننده میزان مصرف گل حفاری ، مقاومت در برابر حرارت ، ایجاد ویسکوزیته بالا ، خنک کننده مته حفاری و جلوگیری از ریزش دیواره های حفاری استفاده میشود. نشاسته  با فرمول شیمیایی C12H22O11 به عنوان افزودنی در سیال حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. نشاسته ممکن است از سیب زمینی، ذرت، گندم و یا سایر گیاهان نشاسته ای تهیه شود. از جمله مواد مورد استفاده در جلوگیری از هرزروی سیال حفاری، مواد پلیمری مانند نشاسته سبز و قرمز (Red and Green Starch) می باشد که برای تشکیل فیلتر کیک نازک و صاف و ناتراوا درون چاه کارایی بالایی دارند. نشاسته قرمز که تهیه شده از جوانه گندم است برای بهبود نقطه واروی و نشاسته سبز که تهیه شده از سیب زمینی است می تواند برای افزایش گرانروی نیز مورد استفاده قرار گیرد.


الف) نشاسته سیب زمینی ال وی  

در گل سنگین تا وزن 150 پی سی اف و دمای 200 درجه فارنهایت استفاده می شود.

 

 

 

Product Description:

 

   Starch with general formulation , (C6H10O5)n  is a poly saccharide and 

 produced  commercially from  potato and other sources.  

    Pre -gelatinized  potato starch is a low viscosity  fluid  loss  reducing

    agent. It is dispersible in water.

 

Application:

 

Fluid loss control.

Suspension agent.

 

 

 

Typical Physical Properties :

 

Properties  of   14  lb/bbl concentration

Potato starch

Result after rolling at 200 ºF  for 4  hours with s.s.w

Mud weight               PCF

150

Apparent Viscosity      cPs

 

Plastic Viscosity           cPs

 

Yield point         lb/100 ft2

18 + 2

Gel   Strength 

10 sec.

5 + 1

10 min.

7 + 1

API Water loss             ml

Max 0.9

pH

7 + 0.5

 Sedimentation

Nil

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Starch potato (LV) Continue :

 

Recommended Treatment:

   

   Add 14 lb/bbl.

 

Packaging :

 

   25 kg multi poly Kraft bags. Palletized and  shrink-wrapped.

   Marked on : Name of Manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non - toxic.
 • It is  recommended to use dust  
 • Keep in dry, sheltered and shady place.

 

ب) نشاسته سیب زمینی اچ تی (دما بالا) 

در گل سنگین تا وزن 150 پی سی اف و دمای 250 درجه فارنهایت استفاده می شود.

 

 

 

Product Description: (HT 250)

 

   Starch with general formulation , (C6H10O5)n  is a poly saccharide and 

 produced  commercially from wheat, potato and other sources.  

   Cross-linked pre -gelatinized high temperature starch is a low viscosity  fluid  loss  reducing agent stable upto 250 F. It is dispersible in cold and hot water.

 

Application:

 

 • Fluid loss control.

 

 

Typical Physical Properties :

 

Properties  of   14  lb/bbl concentration

High temperature starch

Result after rolling at 250 ºF  for 8 hours with s.s.w

Mud weight               PCF

150

Apparent Viscosity      cPs

 

Plastic Viscosity           cPs

 

Yield point         lb/100 ft2

16 + 2

Gel   Strength 

10 sec.

4 + 1

10 min.

6+ 1

API Water loss             ml

Max 1

pH

7 + 0.5

 Sedimentation

Nil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Starch potato (HT) Continue :

 

Recommended Treatment:

   

   Add 14 lb/bbl.

 

Packaging :

 

   25 kg multi poly Kraft bags. Palletized and  shrink-wrapped.

   Marked on : Name of Manufacturer, Batch No. and Production date.

 

 Safety Handling:

 • Non - toxic.
 • It is  recommended to use dust  
 • Keep in dry, sheltered and shady place.

 

 

پ) نشاسته گندم و ذرت یا ام وی

این نشاسته در گل وزن 100 تا 135 پی سی اف ودر دمای 200 فارنهایت مورد استفاده قرار میگیرد.

 

Product Description:

 

   Starch with  general formulation , (C6H10O5)is  a poly  saccharide  and   

   produced  commercially  from  wheat and  other  sources.  

   Pre - gelatinized wheat  starch is a medium viscosity fluid loss  reducing

   agent. It is dispersible in water.

 

 

Application:

 

 • Fluid loss control.
 • Suspension agent.

 

 Typical Physical Properties :

 

 

Properties of  14  lb/bbl concentration

wheat starch

Result after rolling at 200 ºF  for 4  hours with   s.s.w

Mud weight              PCF

100

135

Apparent Viscosity     cPs

 

 

Plastic Viscosity          cPs

 

 

Yield point        lb/100 ft2

10 + 3

25 + 5

Gel   Strength 

10 sec.

3±1

8 + 2

10 min.

4±1

10 + 2

API Water loss             ml

Max 2

Max 1

pH

7 + 0.5

7 + 0.5

 Sedimentation

Nil

Nil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recommended Treatment:

   

   Add 14 lb/bbl.

 

 

Packaging :

 

   25 kg multi poly Kraft bags. Palletized and  shrink-wrapped.

   Marked on : Name of Manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non - toxic.
 • It is  recommended to use dust  
 • Keep in dry, sheltered and shady place.

 

 

2-صمغ طبیعی

 

 به عنوان افزودنی سیال حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله فواید این مواد کنترل خواص رئولوژی و رفتار شناسی سیالات حفاری است در وزن های پایین و دمای  180 درجه فارنهایت استفاده میشود.

 

 Product Description:

Natural Gum is a blend of natural origin gums fortified with synthetic gums to provide viscosity and thermal stability upto 220 F suitable for salt saturated water drilling muds

 

Application:

 • Fluid loss control.
 • Wall – cake stabilization.
 • Water base viscosifier

 

Typical Physical Properties:

 

MUD  COMPOSITION

COMPOSITION

1

2

3

S.S.W                                                  ML

350

350

350

NATURAL GUM                             GR

8

8

8

LIMESTONE (P)                            GR

-

5.08

113

PH                                 

9-9.5

9-9.5

9-9.5

LIME SOLUTION                          DR

Few

Few

Few

DENSITY                                        PCF

75

75.5

85

FOAMING ABILITY                      ML

400

-

-

 

TEST RESULTS AFTER ROLLING AT 220 °F FOR 4 HRS.

READING RHEOLOGY AT 140 °F

 

RESULTS

REQ

REQ

REQ

APP. VIS                                   CPS

 

 

 

Y.P                                    LBS/100FT2

≥10

13±1

18±3

GELS                                LBS/100FT2

2/3

2/3

4/5

API.W.L                              ML(max)

15

12

10

PH(After Roll)

7-9.5

7-9.5

7-9.5

SETELLING

NIL

NIL

NIL

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 NATURALGUM Continue:

 

 Recommended Treatment:

 

    8 lb/bbl.

 

 

Packaging:

 

     25 Kg poly Kraft bags, palletized and shrink - wrapped.

     Marked on: Name of manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non – toxic.
 • Keep in dry and sheltered place.
 • It is recommended to use dust mask.

 

 

3 پلی انیونیک سلولز

 

به عنوان افزودنی پلیمری برای افزایش گرانروی و کنترل هرزروی سیال حفاری پایه آبی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت متفاوت کم  قوام (پک ال وی ) و پر قوام ( پک اچ وی) استفاده می شود.

 

11

 

Product Description:

PAC HV is high viscosity poly anionic cellulose  which   provides high viscosity upto 250 F with moderated filtration control significantly. It could be used in fresh water to salt saturated water stable upto 250F and  non fermentative.

 

Application:

 • Fluid loss control.
 • Wall – cake stabilization.
 • Hole cleaning.

 

Typical Physical Properties:

 

MUD  COMPOSITION

COMPOSITION

1

2

3

F.W                                                    ML

350

-

259

S.S.W                                                 ML

 

350

 

PAC HV                                            GR

4

4

4

CaCl2 Powder                                   GR

-

 

202

PH                                 

9-9.5

9-9.5

9-9.5

LIME SOLUTION                          DR

Few

Few

Few

DENSITY                                        PCF

62.4

75

82

 

TEST RESULTS AFTER ROLLING AT 250 °F FOR 4 HRS.

READING RHEOLOGY AT 140 °F

 

RESULTS

REQ

REQ

REQ

APP. VIS                                   CPS

 

 

 

Y.P                                    LBS/100FT2

40

30

35

GELS                                LBS/100FT2

3/5

3/4

3/5

API.W.L                              ML(max)

25

15

7

PH(After Roll)

≤9

≤9

≤8

SETELLING

NIL

NIL

NIL

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAC HV Continue:

 

 Recommended Treatment:

 

    4 lb/bbl.

 

Packaging:

 

     25 Kg poly Kraft bags, palletized and shrink - wrapped.

     Marked on: Name of manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non – toxic.
 • Keep in dry and sheltered place.
 • It is recommended to use dust mask.

 

Product Description:

 

   PAC LV(eq) is a low viscosity poly anionic cellulose, provides filtration  

   control without  significantly  increasing  viscosity. It could be used

   in fresh water to salt saturated waters.

 

 

Application:

 

 • Fluid loss control.
 • Wall – cake stabilization.
 • Hole cleaning.

 

Typical Physical Properties:

 

MUD  COMPOSITION

COMPOSITION

1

2

3

4

S.S.W                                              ML

350

350

350

350

PAC L.V                                         GR

8

8

8

8

LIMESTONE (P)                         GR

-

113

-

-

BARITE                                         GR

-

-

228

830

FER-O-BAR                                  GR

-

-

-

45

LIME SOLUTION                    DROP

Few

Few

Few

Few

DENSITY                                     PCF

75

85

100

145

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEST RESULTS AFTER ROLLING AT 300 °F FOR 4 HRS.

READING RHEOLOGY AT 140 °F

RESULTS

REQ

REQ

REQ

REQ

APP. VIS                                   CPS

 

 

 

 

Y.P                                    LBS/100FT2

2+

2+

2+

18+

GEL S.  10 Sec/10 min    LBS/100FT2

1/2

1/2

1+/2+

2+/3+

Ph

7-9.5

7-9.5

7-9.5

7-9.5

API. W.L                                    ML 

<15

<10

<5

<5

SETELLING

NIL

NIL

NIL

NIL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PAC L.V Continue:

 

Recommended Treatment:

 

    8 lb/bbl.

 

Packaging:

 

     25 Kg poly Kraft bags, palletized and shrink - wrapped.

     Marked on: Name of manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non – toxic.
 • Keep in dry and sheltered place.
 • It is recommended to use dust mask.

 

 

3-کربوکسی متیل سلولز

 

به عنوان افزودنی پلیمری برای افزایش گرانروی و کنترل هرزروی سیال حفاری پایه آبی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت متفاوت کم  قوام (سی ام سی ال وی ) و پر قوام ( سی ام سی اچ وی) استفاده می شود.

 

 Product Description:

CMC HV is a high viscosity carboxy methyl cellulose which   provides high viscosity upto 200 F with moderated filtration control significantly .   It could be used in fresh water to salt saturated water stable  and non fermentative.

 

Application:

 • Fluid loss control.
 • Wall – cake stabilization.
 • Water base viscosifier

 

Typical Physical Properties:

 

MUD  COMPOSITION

COMPOSITION

1

2

3

F.W                                                    ML

350

-

259

S.S.W                                                 ML

 

350

 

PAC HV                                            GR

4

4

4

CaCl2 Powder                                   GR

-

 

202

PH                                 

9-9.5

9-9.5

9-9.5

LIME SOLUTION                          DR

Few

Few

Few

DENSITY                                        PCF

62.4

75

82

 

TEST RESULTS AFTER ROLLING AT 200 °F FOR 4 HRS.

READING RHEOLOGY AT 140 °F

 

RESULTS

REQ

REQ

REQ

APP. VIS                                   CPS

 

 

 

Y.P                                    LBS/100FT2

20

25

35

GELS                                LBS/100FT2

4/6

3/4

2/3

API.W.L                              ML(max)

35

10

7

PH(After Roll)

≤9

≤9

≤8

SETELLING

NIL

NIL

NIL

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CMC  HV Continue:

 

Recommended Treatment:

 

    4 lb/bbl.

 

Packaging:

 

     25 Kg poly Kraft bags, palletized and shrink - wrapped.

     Marked on: Name of manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non – toxic.
 • Keep in dry and sheltered place.
 • It is recommended to use dust mask.

 

 

 Product Description:

   CMC LV(eq) is a low viscosity carboxy methyl cellulose, provides filtration  control without  significantly  increasing  viscosity.

  . It could be used in fresh water to salt saturated waters stable upto

   250F and moderately non fermentative. 

Application:

 • Fluid loss control.
 • Wall – cake stabilization.
 • Hole cleaning.

 

Typical Physical Properties:

 

MUD  COMPOSITION

COMPOSITION

1

2

3

4

S.S.W                                              ML

350

350

350

350

PAC L.V                                         GR

8

8

8

8

LIMESTONE (P)                         GR

-

113

-

-

BARITE                                         GR

-

-

228

830

FER-O-BAR                                  GR

-

-

-

45

LIME SOLUTION                    DROP

Few

Few

Few

Few

DENSITY                                     PCF

75

85

100

145

 

TEST RESULTS AFTER ROLLING AT 250 °F FOR 4 HRS.

READING RHEOLOGY AT 140 °F

RESULTS

REQ

REQ

REQ

REQ

APP. VIS                                   CPS

 

 

 

 

Y.P                                    LBS/100FT2

2+

2+

2+

18+

GEL S.  10 Sec/10 min    LBS/100FT2

1/2

1/2

1+/2+

2+/3+

Ph

7-9.5

7-9.5

7-9.5

7-9.5

API. W.L                                    ML 

<15

<10

<5

<5

SETELLING

NIL

NIL

NIL

NIL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CMC LV Continue:

 

Recommended Treatment:

 

    8lb/bbl.

 

Packaging:

 

     25 Kg poly Kraft bags, palletized and shrink - wrapped.

     Marked on: Name of manufacturer, Batch No. and Production date.

 

Safety Handling:

 

 • Non – toxic.
 • Keep in dry and sheltered place.
 • It is rec
 • ommended to use dust mask.